- Ruski suverenitet nad ovim ostrvima ne samo da je neosporan, već u principu nije predmet bilo kakve rasprave. Nikakvi izveštaji ili knjige ne mogu da promene ovu realnost - rekla je Zaharova na konferenciji za novinare.

Obraćajući se zvaničnom Tokiju, ona je podsetila da su Južna Kurilska ostrva sastavni deo teritorije Rusije, što je potvrđeno Poveljom Ujedinjenih nacija (UN) posle Drugog svetskog rata, prenosi Izvestija.

Takođe je napomenula da "ne preporučuje gubljenje vremena" na čitanje novog dokumenta japanskog ministarstva spoljnih poslova, koji, kako je rekla, iz godine u godinu "replicira iste umorne i zastarele formulacije", prenosi Izvestija.

Zaharova je istakla da bi želja Tokija da se Japan pridruži nuklearnim misijama SAD mogla da poremeti mirnu situaciju u Azijsko-pacifičkom regionu (APR), te stoga Ruska Federacija pomno prati raspravu o ovom pitanju.

Foto: Profimedia

 

- Ovaj stav zvaničnog Tokija, koji je, čini se, zaboravio ne samo svoje pacifističke postulate, već i svoje antinuklearne principe, bez sumnje je u stanju da pomeri svet u azijsko-pacifičkom regionu blizu izuzetno opasne linije - upozorila je ona.

Ranije je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su Japan i Sjedinjene Američke Države delovale kao de fakto odbrambeni savez, a razmeštanje američkih trupa u toj ostrvskoj državi sprečava zaključivanje mirovnog sporazuma između Moskve i Tokija.

On je rekao da je Moskva svesna američkog vojnog potencijala koji se nalazi na teritoriji ostrvske države u blizini granice sa Rusijom.

Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev je takođe rekao da niko nije protiv mirovnog sporazuma, pod uslovom da se razume da je teritorijalno pitanje zauvek zatvoreno.

Japanski premijer Fumio Kišida je u januaru, tokom govora u Donjem domu parlamenta, najavio nastavak namere vlade da zaključi mirovni sporazum sa Rusijom nakon rešavanja teritorijalnog pitanja oko južnih ostrva Kurilskog lanca.

On je naglasio da Tokio neće odustati od antiruskih sankcija uvedenih 2022. godine.

Mirovni ugovor između Ruske Federacije i Japana nikada nije potpisan nakon završetka Drugog svetskog rata, u kojem je Japan stao na stranu Nemačke.

Japan i SSSR potpisali su 1956. godine zajedničku deklaraciju, prema kojoj je Moskva pristala da razmotri prenos Habomaja (grupa ostrva na Malim Kurilskim ostrvima) i Šikotana (najveće ostrvo Malih Kurilskih ostrva) Tokiju, nakon zaključenja mirovnog sporazuma.

Istovremeno, sam Japan se nije odrekao svojih pretenzija na sva ostrva Kurilskog lanca.

U ovom trenutku, stav ruskog rukovodstva je nepovredivost suvereniteta Ruske Federacije nad ostrvima Habomai i Šikotan.

BONUS VIDEO: